Jak dobrać łańcuchy śniegowe?

Zauważyłem w kontaktach z klientami, że przychodząc do sklepu kierują się najczęściej dwoma kryteriami przy wyborze łańcuchów śniegowych: rozmiarem opony i ceną. Na skutek tego często popełniane są błędy.


Dobór odpowiedniego rozmiaru opony do łańcucha

Obecnie produkowane samochody mogą opuszczać fabrykę na oponach w kilku rozmiarach, nawet na tych samych felgach. Z tego powodu producent w tym samym modelu auta podaje, że np. przy oponie 205/45 R17 można stosować łańcuchy śniegowe 9mm, a przy oponie 225/40R18 już tylko 7mm lub z mocowaniem zewnętrznym (Thule K-Summit). Niestety, nie zawsze czytamy instrukcję samochodu lub brak w niej potrzebnych informacji. Pomocny w tym powinien być sprzedawca, jednak coraz częściej zajmują się tym przypadkowi ludzie, dobrze więc wiedzieć samemu na co zwrócić uwagę. Można również skorzystać z dostępnego na stronie przewodnika, który wskaże odpowiednie łańcuchy do auta. W tym przypadku również należy odczytać rozmiar opony.


Przeznaczenie łańcuchów śniegowych

Inna sprawa to przeznaczenie, a co za tym idzie częstotliwość i obciążenie, jakim będzie poddawany łańcuch. Prawdziwy lider w produkcji łańcuchów śniegowych, austriacki Pewag, uważa że wszystkie łańcuchy z napinaczami - lub takie, które mają w konstrukcji elementy plastikowe - powinny być stosowane na ośnieżonych lub oblodzonych drogach utwardzonych, gdzie występują niewielkie obciążenia. Natomiast wszędzie tam, gdzie będziemy korzystać z łańcuchów często i na długich dystansach, sprawdzą się mocniejsze i odporniejsze na ścieranie, dobrej firmy, łańcuchy bez napinaczy.


Czym należy się kierować przy wyborze łańcuchów?

Podsumowując, przy wyborze łańcuchów śniegowych, należy kierować się:

  • zaleceniami producenta samochodu,
  • oceną, w jak ciężkich warunkach i z jaką częstotliwością będziemy korzystać z łańcuchów,
  • naszymi preferencjami i oczekiwaniami, np. co do sposobu i łatwości ich montażu,
  • rozmiarem opony,
  • ceną.